Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

KONTAKTY

Moja firma
Ulica veľká 156
811 01 Bratislava
tel: +421 000 000 000
fax: +421 000 000 000
example@example.com

NOVINKY

arr3Dátum - Novinka č.1Obsah tejto sekcie je možné editovať v ponuke Obsah webu -> Štruktúra menu -> Novinky... arr3Dátum - Novinka č.2Tu je umiestnený text novinky. Prvých 30 znakov bude zobrazené na úvodnej strane a zvyšok textu na...

10. 09. 2019

Akvarelové farby Stockmar

Farby Stockmar sú silne pigmentované, kvalitné akvarelové farby žiarivých tónov, ktoré boli vyvinuté tak, aby harmonicky ladili podľa Goetheho teórie farieb. (Goethe vyzdvihol psychologický aspekt zážitku farby a jej zmyslovo – morálne pôsobenie). Miešaním šiestich základných farieb je možné vytvoriť celé spektrum nádherných odtieňov.

             

Nemecká firma Stockmar poskytuje kvalitné európske umelecké potreby od roku 1922, pre deti waldorfských škôl, škôlok, umelcov i terapeutov. Farby neobsahujú ťažké kovy, sú netoxické a po vysušení sú úplne rozpustné vo vode.

Tieto kvalitné farby sú veľmi koncentrované. Zmiešaním malého množstva farby v pohári vody, dosiahnete požadovanú intenzitu, od svetlých pastelov až po jasné, živé odtiene.

U detí je veľmi obľúbená technika maľovania " mokré na mokré." 

Je to pravidelne sa opakujúca činnosť vo waldorfskej materskej škole. Deti nie sú vedené k maľovaniu konkrétnych foriem, ale môžu slobodne prežívať radosť z krásy farieb, ktoré sa na mokrom papieri rozpíjajú a miešajúc premieňajú. Pri takomto spôsobe maľovania nejde o výsledok, ale dôležitý je proces, farba sa stáva motívom. Deti tak môžu tvoriť voľne, bez stresu „či to bude dobré“.

      

Neskôr obrazy, predmety vychádzajú z farieb a z pozorovania reálneho života. 

                 

Tento obohacujúci a zábavny spôsob maľovania môžte vyskúšať aj doma. Ako na to? U malých detí, ktoré nikdy predtým takúto maľbu nezažili, je úžasné začať iba s jednou farbou, napríklad žltou. Každá farba sa dá skúmať samostatne. Potom jedného dňa môžete pridať ďalšiu farbu, napríklad červenú. A vaše dieťa prekvapene zvolá „pozri, urobil som oranžovú!“ - úžasný objav pre dieťa, ktoré ho urobí samo a nie je potrebné žiadne vysvetlenie.

            

Okrem farieb budete potrebovať: akvarelový hrubší papier A3, štetec (pre akvarel, plochý, široky cca 20 mm), malú nádobku na vodu a na namiešanie farby, špongiu, handričku, preglejkovú, alebo plastovú dosku na maľovanie.

Ako postupovať: Dieťa maľuje na papier, ktorý sme najprv namočili vo vode. Môžme použiť plech na pečenie. Ponoríme papier a po odkvapkaní dáme na dosku, alebo namočíme papier z oboch strán veľmi mokrou špongiou. Prebytočnú vodu odstránime a zároveň tak vyhladíme špongiou vzniknuté nerovnosti. Ak dieťa ide maľovať viacerými farbami, dáme mu aj pohár s čistou vodou na vymytie štetca, ktorý si pred každým novým namočením utrie do handričky.                                         

Tak a poznávanie farieb sa môže začať :) 

 

    

                                                               

Farby Stockmar sa používajú aj na maľovanie stien technikou lazúrovania. "Dýchajúce" steny, nájdete vo všetkých triedach waldorfských škôlok a škôl.

         

Farby si môžte zakúpiť tu : https://www.hravydomov.sk/FARBY-STOCKMAR-d275.htm

 

Obrázkový zdroj: Pinterest a archív Zuzana Rešiti